FAQ

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

1. W jakim wieku jest mój legwan zielony?

Niestety, nie da się tego jednoznacznie ustalić, ponieważ tempo wzrostu uzależnione jest od rodzaju i ilości stosowanego pokarmu, suplementacji witaminowo – minerałowej, dostępu do UVB, warunków w terrarium, a także ogólnej kondycji zdrowotnej poszczególnego osobnika. Jeśli więc dokumenty legwana budzą jakieś wątpliwości, to najprawdopodobniej jego wiek pozostanie tajemnicą. Pewne jest za to, że legwany osiągają dojrzałość w wieku ok 1,5 roku, lub po osiągnięciu wagi 500g.

 

2.Samiec, czy samica legwana zielonego?

 

To kolejna tajemnica. Dopóki gad nie osiągnie dojrzałości płciowej, nie da się jednoznacznie określić jego płci. Są jednak pewne różnice dostrzegalne dość wcześnie, a opisano je w dziale PŁEĆ.

3. Co to jest UVB i jakie dla legwana zielonego?

UVB to żarówka emitująca promieniowanie zbliżone do tego, jakie emituje Słońce. W zależności od środowiska występowania gadów, stosuje się UVB o oznaczeniach 2.0, 5.0, 10.0, jednak dla legwana stosujemy tylko UVB 5.0 (opcjonalnie inne promienniki). Ten problem opisano w dziale OŚWIETLENIE.

4. Co lepsze, świetlówka, czy świetlówka kompaktowa dla legwana zielonego?

To zależy od wielkości terrarium i umiejscowienia świetlówki. Oba rodzaje emitują oba rodzaje emitują takie same ilości UVB, różnią się jednak powierzchnią oświetlającą. W dużych zbiornikach, przy dużych osobnikach, logika podpowiada przewagę świetlówki zwykłej. Małe osobniki mające swoje „ulubione” miejsce, łatwiej doświetlać kompaktową.

5. Czy legwana zielonego można hodować z innymi zwierzętami?

Nie, nie można. Pomijając aspekt wielkości terrarium, legwany to zwierzęta terytorialne i nie chętnie dzielą się z innymi, istnieje ryzyko walk i obustronnych urazów. Poza tym pozostaje kwestia różnic siedliskowych. Zasada jest prosta, legwany trzymamy tylko z innymi legwanami (i to też nie zawsze jest możliwe).

6. Czy potrzebne jest terrarium dla legwana zielonego?

Zdecydowanie tak. Ta kwestia nie podlega dyskusji. Więcej na ten temat można przeczytać w osobnym artykule, HODOWLA BEZTERRARYJNA.

 

7. Jakie wymiary terrarium dla legwana zielonego?

 

Im większe, tym lepsze. Legwany to jaszczurki o dużych potrzebach habitacyjnych. Terrarium w układzie pionowym (wertykalnym), o wymiarach 120x100x200 jest zbiornikiem optymalnym dla jednego osobnika. Dla dwóch osobników trzeba pomyśleć o zbiorniku o 50% większym (ogólna kubatura). Aby zbudować właściwe terrarium należy uwzględnić kilka czynników...

 

8. Jaka temperatura i wilgotność dla legwana zielonego?

 

Optymalne wartości to:
Dzień:
Na stanowisku grzewczym: 35°C, 80 – 90%  wilgotności
Reszta terrarium: min. 25°C, 80 – 90% wilgotności.
Noc:
Wartości min.: 18°C, 80% wilgotności.

 

9. Roztocza w terrarium legwana zielonego . Co robić?!

 

To rzeczywiście problem. Aby dobrze mu zaradzić, należy najpierw zidentyfikować rodzaj „nieproszonych gości”, bo możliwości może być kilka. Bez wizyty u weterynarza zapewne się nie obędzie, ale warto zdiagnozować przeciwnika.

 

10. Mój legwan zielony to prawdziwy dzikus. Kiedy się oswoi?

 

Być może nigdy. Legwany to jaszczurki o skrajnie różnych, nieprzewidywalnych charakterach. Niektóre są spokojne, ciekawskie i kontaktowe, tak, iż właścicielowi wydaje się, że się „oswoiły”. Inne pozostają dzikie i nieokiełznane, pozwalając tylko na podstawowe operacje przy czyszczeniu terrarium. Taki urok legwanów. Warto zajrzeć tutaj.

Inna możliwość jest taka, że Twoja jaszczurka jest właśnie w okresie godowym. W takiej sytuacji to przejściowy problem, choć nie należy lekceważyć tej jaszczurki (zob. pogryzienia).

 

11. Czym karmić latem legwana zielonego?  Czym karmić zimą?

 

Odpowiedź jest stosunkowo prosta. Opisano ją w podrozdziale Komponowanie diety.

 

12. Co to są suplementy dla legwana zielonego i jakie wybrać?

 

Właściwa suplementacja jest najistotniejszym elementem hodowli legwana zielonego. Aby Twój gad rósł zdrowo, zapoznaj się z podrozdziałem Suplementy.

 

13. Co się dzieje z ogonem mojego legwana zielonego?

 

Wszelkie zmiany koloru, faktury i grubości ogona są bardzo złym sygnałem. Poza uszkodzeniami mechanicznymi, błędy hodowlane to najczęstsza przyczyna patologii ogna. Niestety, gdy zaczynają się takie kłopoty, bardzo łatwo je zaniedbać, co w konsekwencji prowadzi do martwicy. To dość złożony problem, którego nie da się omówić w trzech zdaniach. Jak radzić sobie z ogonowymi problemami? Przeczytaj artykuł „Jaszczurki i ich ogonowe problemy”.

 

14. Legwan zielony kicha! Czy jest przeziębiony?

 

Nie! Legwan, kichając usuwa z organizmu wydzielinę zawierającą nadmiar soli. Takie zachowanie jest typowe dla rodziny legwanowatych, nie ma powodów do obaw.

 

15. Czym jest biała wydzielina w kale legwana zielonego?

 

 

Więcej pytań i odpowiedzi dotyczących niuansów w hodowli legwana zielonego, mogą Państwo znaleźć w starej wesji FAQ (aktualnie w trakcie rewizji).